Ciekawy artykuł: Z czego korzystają osoby niewidome?
Obecnie osoby słabowidzące i niewidome mogą znaleźć na rynku całą gamę różnych sprzętów pomocniczych oraz rehabilitacyjnych, które nie tylko ułatwiają im codzienne funkcjonowanie ale sprawiają, że takie osoby mogą żyć, uczyć się czy pracować tak samo jak osoby bez dysfunkcji wzroku. Potrzeby osób słabowidzących i niewidomych są tak samo zróżnicowane jak innych ludzi, dlatego rynek oferuje urządzenia, które można dopasować biorąc pod uwagę: płeć, wiek, wykształcenie, wykonywaną pracę, warunki życia czy zdrowia, zainteresowania.
Istnieje wiele rodzajów sprzętów przeznaczonych specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku, od tych, które ułatwiają im poznawanie oraz poruszanie się po świecie po te przydatne w zwykłym, codziennym życiu. Możemy podzielić je na kilka kategorii:
Pomagające w orientacji przestrzennej
Należy tu wyróżnić białe laski, które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku poruszać się w przestrzeni miejskiej oraz sygnalizują innym, że mamy do czynienia z osobą niewidomą a co za tym idzie należy zachować szczególną ostrożność. Mamy do wyboru laski aluminiowe, grafitowe, z włókna szklanego oraz różnego rodzaju końcówki do lasek oraz akcesoria pomocnicze.
Inną przydatną rzeczą są różne systemy do nawigacji w terenie lub pomieszczeniach np. YourWay. To małe urządzenia sygnalizuje swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją. Poruszanie się po przestrzeni miejskiej ułatwiają również klipsy, które wykrywają przeszkody przy pomocy ultradźwięków oraz różnego rodzaju systemy informacji głosowej i orientacji umieszczane w różnych miejscach np. wewnątrz budynków, na dworcach czy przystankach
pomoce umożliwiające posługiwanie się pismem
Posługiwanie się pismem jest bardzo istotną kwestią dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby te posługują się alfabetem Braille’a. Dzięki rozwojowi technologicznemu powstały nowoczesne narzędzia do posługiwania się brajlem tj. brajlowskie monitory, notatniki, drukarki, klawiatury i maszyny do pisania. Znaczące są również komputery z programem mowy syntetycznej oraz programami powiększającymi obraz. Dzięki tym sprzętom osoby z dysfunkcją wzroku mogą pisanie dużo sprawniej i efektywniej. Przywraca im to możliwość zdobywania wykształcenia, pracy, rozwoju zainteresowań oraz utrzymywania kontaktu z innymi.
Maszyna brajlowska z wkręconą kartką papieru.
urządzenia nagrywająco-odtwarzające dźwięki
Dyktafony, magnetofony i odtwarzacze dźwięku służą do nagrywania notatek, wykładów, wywiadów itp. Dzięki nim osoby niewidome i słabowidzące mogą także korzystać z różnego rodzaju literatury a także odsłuchiwać ulubione książki. To przydatna pomoc w nauce, pracy oraz samorozwoju.
pomoce optyczne
Powiększalniki przenośne i stacjonarne, lupy elektroniczne, optyczne, folię powiększające oraz liniały stanowią duże udogodnienie dla osób słabowidzących. Duży komfort pracy zapewniają powiększalniki stacjonarne, które nie są mobilne ale pozwalają na widok całego obiektu np. strony książki czy gazety. Przenośne powiększalniki ułatwiają naukę uczniom i studentom, którzy za ich pomocą mogą lepiej widzieć treści prezentowane na tablicach. Ułatwiają one także czytanie w miejscach publicznych lub pracy.
sprzęty pomagające dbać o stan zdrowia
To bardzo istotna kwestia, ponieważ osoby niewidome i słabowidzące chorują również na choroby, które wymagają specjalnych sprzętów. Osoby chorujące na cukrzycę potrzebują glukometru do pomiaru poziomu cukru a chorujący na nadciśnienie muszą zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. Na rynku znajdziemy specjalnie przystosowane sprzęty tj. glukometr z funkcją mowy, ciśnieniomierz z głosowym odczytem pomiaru, udźwiękowione kroplomierze czy termometry głosowe. Dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku mogą same zadbać o swoje zdrowie, zwłaszcza, gdy mieszkają same. Zapewnia im to duży komfort fizyczny i psychiczny.
telefony komórkowe
W dzisiejszych czasach telefony umożliwiają nam załatwianie wielu spraw bez wychodzenia z domu. Dla osób niewidomych telefony mogą być wielką pomocą w załatwianiu różnych sprawa oraz w kontakcie z otoczeniem. Telefony komórkowe specjalnie przystosowane dla osób z dysfunkcją wzroku przekazują informację za pomocą mowy syntetycznej oraz sygnałów wibracyjnych i akustycznych. Mogą być sterowane za pomocą poleceń głosowych.
zegarki dla osób niewidomych i słabowidzących
Zegarki umożliwiają osobom niewidomym orientację w czasie, jednak muszą być one specjalnie przystosowane, czyli wyposażone w tarczę z oznaczeniem godzin pismem wypukłym lub udźwiękowione. Zegarki mogą być różne od tych noszonych na ręce po minutniki i zegary ścienne. Dają one możliwość orientowania się w czasie i zarządzania nim.|
sprzęty ułatwiające życie codzienne
Udźwiękowione wagi kuchenne i łazienkowe, wskaźniki poziomu cieczy, udźwiękowione wizjery, wyłączniki czasowo-sprężynowe, termometry łazienkowe i do pomiaru temperatury powietrza, igły brajlowskie i nawlekacze do igieł, udźwiękowione ładowarki, sygnalizatory wrzenia i wiele innych sprzętów pomaga osobom z dysfunkcjami łatwiej wykonywać codzienne czynności. Tego typu pomoce usprawniają ich życie codzienne i sprawiają. że wiele rzeczy mogą zrobić bez pomocy innych.
Czujnik cieczy
Na rynku zagranicznym znajdziemy wiele ofert na stronach sklepów i firm anglojęzycznych. Warto przejrzeć produkty sklepów: SightConnection, MaxiAids, Blind Mice Mart, IndependentLiving, Cobolt, RNIB.
Urządzenia wspomagające osoby z dysfunkcją wzroku pomagają takim osobom prowadzić normalne życie bez większych ograniczeń. Dzięki nim mogą się kształcić, spełniać zawodowo, samorealizować, osiągać zamierzone cele. Pomoce oferowane przez rynek tyfloinformatyczny pozwalają im na kontakt z innymi oraz ze światem.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!