Neuroatypowe Żywe Książki - relacja
25 maja 2024 roku w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Neuroatypowe Żywe Książki”. Spotkanie zgromadziło osoby neuroatypowe, w tym te w spektrum autyzmu i z ADHD, które podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie edukacji, życia zawodowego oraz relacji społecznych.
Wydarzenie obejmowało wykład na temat neuroatypowości u mężczyzn, rozmowy z „Żywymi Książkami”, czyli osobami dzielącymi się swoimi historiami, oraz przerwy kawowe umożliwiające nieformalne rozmowy.
Uczestnicy mieli możliwość rozmowy z ośmioma „Żywymi Książkami”:
- Pauliną - Atypową Dziewczyną (Krakowski Atypowy Kolektyw)
- Alicją - Kobietą z ADHD (Krakowski Atypowy Kolektyw)
- Agnieszką - Neuroatypową
- Renatą - Planetą Aspie
- Patrykiem - Autypatrykiem
- Łukaszem - Vice-Prezesem Stowarzyszenia Samorzeczniczego Spektrum Neuroróżnorodności
- Hubertem - specjalistą ADHD, psychologiem, trenerem, diagnostą
- osobami z Głosu Ciszy, grupą uczącą się w krakowskim liceum
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy Krakowskiego Atypowego Kolektywu, Koła Naukowego Studentów Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Samorzeczniczego Spektrum Neuroróżnorodności z Warszawy, a pieczę nad stroną logistyczną sprawowała Katarzyna z Projekt Psyche (Krakowski Atypowy Kolektyw). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Aleksandra Kot, Radna Miasta Krakowa.
„Neuroatypowe Żywe Książki” stanowiły doskonałą okazję do zwiększenia świadomości społecznej na temat neuroatypowości. Dzięki możliwości bezpośredniej rozmowy z osobami dzielącymi się swoimi historiami, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć wyzwania i sukcesy osób neuroatypowych. Wydarzenie promowało integrację społeczną i pokazywało, że różnorodność neurologiczna jest wartością, która wzbogaca nasze społeczeństwo.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!